Останні події

До питання бюджетної децентралізації

Проте, партія «УДАР» вважає, що правильно поставлені питання у законопроекті не завжди отримують адекватні відповіді. Так, серед позитивних новел законопроекту – стимулювання громад до об’єднання. Адже, зрозуміло, що більше 11,5 тис. територіальних громад, з яких майже 10,3 тисяч – мало чисельні сільські громади, не можуть бути повноцінними суб’єктами муніципально-господарського життя.

У проекті бюджетної децентралізації пропонується не повноцінну адміністративно-територіальну реформу, а шлях добровільного об’єднання суміжних громад. Об’єднані громади отримують право прямих міжбюджетних відносин з державним бюджетом, тобто «окремого рядочка» у Держбюджеті (фактично, це ставить на один рівень об’єднані громади з районами та містами обласного значення).

Попри конструктивність такого підходу, на нашу думку, це не приведе до масового об’єднання громад. По-перше, досі немає закону про порядок об’єднання громад, відповідно, громади не мають чіткого формату майбутньої об’єднаної громади; по-друге, «окремий рядочок» для об’єднаних громад у Держбюджеті цікавий лише багатим громадам, а таких серед сільських громад чи міських громад міст районного значення – небагато.

Ефективним є положення урядового проекту щодо надання права бюджетним установам вибирати фінансове обслуговування, тобто у Казначейства з’явиться альтернатива в особі комерційних банків. Відповідно, ситуації як при Уряді Азарова, коли Казначейство вмисно затримуватиме виконання платіжних доручень органів місцевого самоврядування, не буде. Разом з тим, є абсолютно незрозумілою позиція законопроекту про втрату статусу бюджетної установи органом, якщо він не обслуговується Казначейством.

Ще одне положення законопроекту про бюджетну децентралізацію, яке здатне суттєво розширити фінансові інструменти місцевих громад, - створення умов для здійснення запозичень від міжнародних фінансових організацій. Проте, спрощення процедури надання місцевих гарантій та здійснення запозичень, з іншого боку, може привести до створення боргів місцевих громад.

Справжню революцію в доходах місцевих бюджетів може спричинити розширення з 2015 року бази оподаткування податку на нерухомість шляхом включення до оподаткування комерційного (нежитлового) майна. Це дуже відповідальна ініціатива, результатом чого може стати системне посилення ресурсної бази місцевих бюджетів.  Як, до речі, можна лише вітати збільшення відрахувань до місцевих бюджетів до 80% від екологічного податку.

У цілому, «УДАР» Віталія Кличка не вважає запропонований законопроект таким, що суттєво змінює систему фінансового забезпечення місцевих громад, а тим більше, його жодним чином не можна назвати проектом «бюджетної децентралізації». Це – лише один з перших кроків до реальної зміни у взаємовідносинах громади і держави на користь громади.

Але основним його наслідком буде посилення бюджетів лише багатих громад (громад міст обласного значення, міст і сіл, де знаходяться великі підприємства).

 

Законопроект потребує доопрацювання з урахуванням висловлених зауважень

  9 Вересня 2014 +Коментар | подобається