Останні події

В «УДАРі» розповіли, як влада нехтує Конституцією

 

Нинішня влада постійно нехтує Конституцією з того моменту, як усю повноту влади в Україні передали одній особі – Президенту. А тому не має морального права говорити про зміну Основного Закону.

 Так вважає заступник голови волинського осередку партії «УДАР» Ігор Алєксєєв, - повідомляє прес-служба партії.

 Ігор Алєксєєв наголосив, що конституція у демократичних країнах виконує унікальну та важливу роль, адже це – не просто зведення правил, а договір про те, як вестимуться справи в країні, як захищатимуться права громадян. Лише на його підставі державні органи можуть здійснювати свої повноваження.

 Натомість останнім часом українська влада закликає переглянути Основний закон: формуються комісії, до яких «згори» зводять науковців, громадських діячів і політиків. «Але чи це питання зараз на часі? Як виконується навіть чинний документ?» - цікавиться заступник голови облосередку «УДАРу».

 За його словами, відповідно до статті 5 Конституції, «носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ», а право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно йому і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

 Однак в 2010 році відбулася фактична зміна конституційного ладу, коли Конституційний Суд України одноосібно, без рішення Верховної Ради, змінив устрій держави фактично на президентську республіку. Це рішення віддало без згоди громадян усю повноту влади одній особі – Президенту України.

 Водночас стаття 22 визначає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

 «Натомість чинна влада постійно і неодноразово порушує цю статтю Основного закону», -  стверджує Ігор Алєксєєв.

 Приклад перший: пенсійний

 Серед прикладів порушення цієї статті Конституції – ухвалення Верховною Радою за поданням Кабінету Міністрів пенсійної реформи в Україні.

 «Нагадаю, на 5 років підвищено пенсійний вік для жінок, на 10 років підвищено страховий стаж для чоловіків і жінок, на 5 років – вислуга років для військовослужбовців. Суттєво обмежили права інвалідів, науковців, чорнобильців, працюючих пенсіонерів, держслужбовців тощо. Також значно звужено зміст та обсяг існуючих прав і свобод понад 30 мільйонів громадян», - заявив заступник голови обласного осередку партії Віталія Кличка.

 Приклад другий: підприємницький

 Ігор Алєксєєв додав: згідно зі статтею 42 Конституції кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Водночас така діяльність депутатів, посадових і службових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування обмежується законом.

 Також держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція.

 «Натомість маємо ситуацію, коли владою створені умови, які унеможливлюють підприємницьку діяльність», - додав він.

 Зі слів Алєксєєва, Україна посідає останні місця у Європі за показниками зручності для ведення своєї справи:

 -         за індексом корупції Transparency International – Україна на 152 місці з 183 країн;

-         за показниками економічної свободи – на 163-му з 183 країн.

 Він переконує, що владі «вистачає нахабства перекладати відповідальність за свої помилки на людей».

 «Віце-прем’єр Сергій Тігіпко заявив, що соціальний податок необхідний, щоб покрити... збитки державних підприємств – перекладають помилки неефективного управління на людей», - сказав політик.

 Приклад третій: зарплатний

 Відповідно до статті 43 Конституції кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя роботою, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

 Натомість права працівника, переконує Ігор Алєксєєв, систематично порушуються як окремими роботодавцями, так і державою в цілому.

 Він навів конкретні цифри: «Заборгованість із зарплати в Україні становить приблизно 1,1 мільярда гривень. За 5 місяців 2012 року заборгованість на економічно активних підприємствах України збільшилася майже на 10%, а на державних підприємствах за два роки – майже на 70%».

 Приклад четвертий: медичний

 Політик нагадав: статті 49 Конституції передбачає, що громадяни України володіють правом на охорону здоров\\\\\\\'я, безплатну медичну допомогу та медичне страхування. Окрім того, на папері держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.

 Але це – лише на папері. На практиці, зі слів Алєксєєва, ситуація інша. «Упродовж останніх років усі українці відчувають на собі відчутне звуження цих прав. Особливо гостро це відчувають сільські жителі та мешканці невеликих міст. Як наслідок: на думку експертів, понад 60% смертей у сільській місцевості є передчасними, яких можна було уникнути через вчасне надання допомоги та наявність широкої номенклатури ліків», - переконує заступник голови облорганізації «УДАРу».

 Приклад п’ятий: освітній

 Він нагадав, що стаття 53 Конституції забезпечує громадян правом на освіту.

 «Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам», - перелічив передбачені Основним Законом права українців Алєксєєв.

 В дійсності ж, на його думку, так звані «реформи» в освітній галузі звелись лише до нібито «оптимізації» мережі навчальних закладів, що означає масове закриття дитячих садочків і загальноосвітніх шкіл.

 «Питання незадовільного забезпечення шкіл, мізерної оплати праці вчителів і викладачів залишаються нерозв’язаними. У сукупності ці фактори ставлять під загрозу майбутній розвиток України», - заявив Ігор Алєксєєв.

 Невтішні висновки

 Ігор Алєксєєв переконує: цих прикладів достатньо, аби зрозуміти, що Конституція України не виконується насамперед владою. «Тому вона не має морального права говорити про зміну Основного закону. Справа влади – не заважати громадянам обрати таких людей, яких бажають самі громадяни», - каже політик.

 «Саме тому партія «УДАР» не долучилася до роботи «конституційних асамблей», а говорити про перегляд Конституції може лише влада, яка має підтримку людей, і яка не має історії невиконання головного документу України», - заявив Ігор Алєксєєв.

 

  27 Червня 2012 +Коментар | подобається